Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMILY 2PC Gray Polyester Lined Collarless Cocktail Dress Suit Size 10
$46.97 $37.58
Material &Lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Suit has 2 pockets –Dress has 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 21.5”
Dress: Pit to pit:38″ (19×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 38”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 10 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Emily |
Material &Lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Suit has 2 pockets –Dress has 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 21.5”
Dress: Pit to pit:38″ (19×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 38”- Interior Hem: 1.5″





























Reviews
There are no reviews yet.