Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Spandex Dress Suit 10P Purple Stand Up Collar Cocktail 2PC
$64.97 $51.98
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 22”
Dress: Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 34″ (17×2) –
Hips: 39″(19.5×2) – Length: 36” – Interior Hem: 1.2″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10P |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Purple |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Spandex |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | hook and eye |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 22”
Dress: Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 34″ (17×2) –
Hips: 39″(19.5×2) – Length: 36” – Interior Hem: 1.2″





























Reviews
There are no reviews yet.