Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Georgette Maxi Dress XL Floral Maxi Ruffle Bishop Sleeves Button Down Tiered
$64.97 $51.98
Material: Polyester / Dress has Lining / Elastic waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 41″ (20.5×2) – Waist: 35″(17.5×2) – Length: 51”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Chest | 41 in |
| Closure | Button |
| Neckline | Mock dress |
| Occasion | ["Casual", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | XL |
| Fabric Type | Polyester |
| Accents | ["Ruched", "Ruffle", "Smocking"] |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Maxi |
| Features | ["Lightweight", "Smocked"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Green |
| Sleeve Type | Balloon Sleeve |
| Material | Rayon |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["Colorful", "Tribal"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Georgette |
Material: Polyester / Dress has Lining / Elastic waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 41″ (20.5×2) – Waist: 35″(17.5×2) – Length: 51”



























Reviews
There are no reviews yet.