Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Stretch Lined Dress Size 16 Suit Size 18 Faded Blue 2PC
$56.97 $45.58
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 20.5”- Length: 24”
Dress: Pit to pit: 44″ (22×2) – Waist: 37″ (18.5×2) -Hips: 45″(22.5×2) – Length: 40” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16-18 |
| Hips | 45 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 16-18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Faded Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Stretch |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 20.5”- Length: 24”
Dress: Pit to pit: 44″ (22×2) – Waist: 37″ (18.5×2) -Hips: 45″(22.5×2) – Length: 40” – Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.