Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Cremieux Fabric Loro Piana VTG Men Wool Suit Size 44R Pants 36×28 Black Striped
$45.97 $36.78
Suit has 3 pockets 3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 31.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14” -Inseam: 28″ -Length: 41.5” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 2.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Pattern | Striped |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Chest Size | 44 in |
| Size | 44 |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Black |
| Material | Wool |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Inseam | 29 in |
| Style | 2 Piece |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Daniel Cremieux |
Suit has 3 pockets 3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 31.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14” -Inseam: 28″ -Length: 41.5” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 2.5″



































Reviews
There are no reviews yet.