Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Pelle Moda Knoles & Carter Vtg Leather Puffer Vest L Faux Fur Collar Motorcycle
$46.97 $37.58
Material: Genuine leather / Lining: -Polyester
Vest has lining – Vest has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″(20×2) – Length: 20”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Outer Shell Material | Leather |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 40 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | L |
| Lining Material | Faux Fur |
| Color | Beige |
| Vintage | Yes |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Vest |
| Department | Men |
| Collar Style | Shawl |
| Model | Knoles & Carter |
| Style | puffer vest |
| Theme | Motorcycle |
| Features | Collared |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Pelle Moda |
Material: Genuine leather / Lining: -Polyester
Vest has lining – Vest has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″(20×2) – Length: 20”

























Reviews
There are no reviews yet.