Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Monsieur by Givenchy Wool Solid Black Pants Size 40×29 Pleated Luxury Trousers
$76.97 $61.58
Material: Virgin Wool
Pant has 2 back and 2 side pockets- Pants is pleated with belt loops
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Waist: 40″(20×2) – Rise: 15” -Inseam: 29″ – Length: 42’’- Leg Opening: 10.5″ – Interior Hem: 2.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Wedding"] |
| Size | 40 |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Rise | 15 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 29 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Front Type | Pleated |
| Material | Wool |
| Fit | Regular |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Theme | Preppy |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Givenchy |
Material: Virgin Wool
Pant has 2 back and 2 side pockets- Pants is pleated with belt loops
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Waist: 40″(20×2) – Rise: 15” -Inseam: 29″ – Length: 42’’- Leg Opening: 10.5″ – Interior Hem: 2.5″

















Reviews
There are no reviews yet.