Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Polyester Evening Gown Size M Black Sleeveless Ruffle Maxi V Neck
$47.97 $38.38
Material & Lining: Polyester – Dress has Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretche d
Pit to pit: 36″(18×2) – Waist: 30″(15×2) – Length: 56”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 36 in |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | M |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | Maxi |
| Features | ["Lightweight", "Lined", "Flowy"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Character | Does Not Apply |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Material | Polyester |
| California Prop 65 Warning | Does Not Apply |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["Wedding", "Event", "photo shoot"] |
| Personalization Instructions | . |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material & Lining: Polyester – Dress has Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretche d
Pit to pit: 36″(18×2) – Waist: 30″(15×2) – Length: 56”





























Reviews
There are no reviews yet.