Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Eileen Fisher Jersey Dress Size S Red Long Sleeve Stretch Scoop Neck Lounge New
$87.97 $70.38
Material: Rayon-Lycra
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 37″ (18.5×2) – Hips: 42″(21×2)
– Length: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Neckline | Scoop Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Business", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | S |
| Hips | 42 in |
| Fabric Type | Jersey |
| Accents | Stretch |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 37 in |
| Style | Fit & Flare |
| Features | ["Collarless", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Material | Rayon-Lycra |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Outdoor"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Eileen Fisher |
Material: Rayon-Lycra
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 37″ (18.5×2) – Hips: 42″(21×2)
– Length: 34”























Reviews
There are no reviews yet.