Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Women Dress Size 16 Floral Multicolored Ruffle Sleeveless Belted
$28.97 $23.18
Material & Lining: Polyester
Dress has Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 45″ (22.5×2) – Waist: 44″ (22×2) – Hips: 56″(28×2)- Length: 48”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Floral |
| Chest | 45 in |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | Collarless |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Style | Chiffon |
| Features | Belted |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Sri Lanka |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining: Polyester
Dress has Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 45″ (22.5×2) – Waist: 44″ (22×2) – Hips: 56″(28×2)- Length: 48”























Reviews
There are no reviews yet.