Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Eileen Fisher Jersey Dress Size XL Navy 3/4 Sleeves Asymmetrical Lagenlook Midi
$42.97 $34.38
Material: Viscose-Spandex
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 41″ (20.5×2) – Waist: 43″ (21.5×2) – Hips:49″(24.5×2) – Length: 41”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Casual", "Travel"] |
| Size | XL |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Material | Viscose-Spandex |
| Fabric Type | Jersey |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 43 in |
| Style | ["Maxi", "Flared"] |
| Theme | ["City", "Designer", "Outdoor", "Preppy"] |
| Features | Asymmetric |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Eileen Fisher |
Material: Viscose-Spandex
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 41″ (20.5×2) – Waist: 43″ (21.5×2) – Hips:49″(24.5×2) – Length: 41”



















Reviews
There are no reviews yet.