Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Spanx Silky Satin Like Slip Dress M Flare Midi Classic Black Sleeveless Carefree
$58.97 $47.18
Long slit on left side of dress
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit:39″ (19.5×2) – Waist: 33″ (16×2) — Length: 49”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 39 in |
| Neckline | Cowl Neck |
| Closure | Zipper Closure |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | M |
| Fabric Type | Satin |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 33 in |
| Style | ["Fit & Flare", "Slip Dress"] |
| Features | ["Collarless", "Cut Out", "Lightweight", "Ruched"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Sleeve Style | Sleeveless |
| Material | Satin |
| Size Type | Regular |
| Theme | Designer |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Spanx |
Long slit on left side of dress
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit:39″ (19.5×2) – Waist: 33″ (16×2) — Length: 49”























Reviews
There are no reviews yet.