Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Off White Black Linen Viscose Belted Dress Suit Size 8
$54.00 $43.20
Material: Linen-Viscose& Lining: Acetate
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 19.5”
Dress: Pit to pit: 37″(18.5×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 37.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Belted", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory-Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Linen-Viscose |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Linen-Viscose& Lining: Acetate
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 19.5”
Dress: Pit to pit: 37″(18.5×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 37.5”























Reviews
There are no reviews yet.