Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New ISABELLA 2PC Polyester Lined Collarless Skirt (Size 16) Suit (Size 18)
$56.00 $44.80
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16-18 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 16-18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Hips | 46 in |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Isabella |
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 23.5”





















Reviews
There are no reviews yet.