Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Katherine Women Cotton Spandex Belted Blazer PM Navy Blue Polka Dot Ruffle New
$25.97 $20.78
Material: Cotton Spandex / Lining: Polyester
Blazer is fully lined
Measurements are approximate
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to Pit: 36″(18×2)
Shoulder to cuff: 21.5″ – Length:21.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Outer Shell Material | Cotton-Spandex |
| Pattern | Polka Dot |
| Chest | 36 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | PM |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | ["Stretch", "Ruffle"] |
| Insulation Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Blazer |
| Theme | Classic |
| Features | ["Belted", "Collared"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Katherine NY |
Material: Cotton Spandex / Lining: Polyester
Blazer is fully lined
Measurements are approximate
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to Pit: 36″(18×2)
Shoulder to cuff: 21.5″ – Length:21.5″





















Reviews
There are no reviews yet.