Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kenneth Cole Reaction Wool Polyester Suit 44R Pant 38 Gray The Slim Collection
$155.97 $124.78
Material: Wool-Polyester & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 31”
Pant: Waist: 38″(19×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 38.5″ -Length: 48” – Leg Opening: 9.0″
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 44R |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 38.5 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | ["Inner Pockets", "Unhemmed pants"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Chest Size | 44 |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Gray |
| Material | Wool-Polyeter |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Vent | Double Vented |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kenneth Cole Reaction |
Material: Wool-Polyester & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 31”
Pant: Waist: 38″(19×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 38.5″ -Length: 48” – Leg Opening: 9.0″



































Reviews
There are no reviews yet.