Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Cremieux Loro Piana Men Wool Suit Size 44L Pants 38×29 Dark Blue Striped 2PC
$79.97 $63.98
Suit has 1 pockets and faux outer pockets -3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 33.5”
Pant: Waist: 38″(19×2) – Rise: 15” -Inseam: 29″ -Length: 41.5” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 2.2″
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Pattern | Striped |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Chest Size | 44 in |
| Size | 44L |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Blue |
| Material | Wool |
| Fabric Type | Wool |
| Jacket Vent Style | Single-Vented |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Inseam | 29 in |
| Style | 2 Piece |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Cremieux Loro Piana |
Suit has 1 pockets and faux outer pockets -3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 26”- Length: 33.5”
Pant: Waist: 38″(19×2) – Rise: 15” -Inseam: 29″ -Length: 41.5” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 2.2″

































Reviews
There are no reviews yet.