Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Collections For Le Suit Polyester Pant 16 Suit 18 Off White Striped 2PC New
$74.97 $59.98
Material & Lining: Polyester / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 25.5”
Pant: Waist: 37″(18.5×2)– Rise: 15” -Inseam: 30.5″ – Length: 42.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16-18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 16-18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 25.5”
Pant: Waist: 37″(18.5×2)– Rise: 15” -Inseam: 30.5″ – Length: 42.5”























Reviews
There are no reviews yet.