Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Elastane Pant Suit Size 8 Beige Notch Collar Lined 2PC New
$74.97 $59.98
Material: Elastane-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets– Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24” -Length: 25”
Pant: Waist:32″(16×2) – Rise: 12” -Inseam: 30″ – Length: 40.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Rise | 12 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Slim fit", "faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | Polyester |
| Material | ["Polyester", "Polyester-Rayon"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material: Elastane-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets– Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24” -Length: 25”
Pant: Waist:32″(16×2) – Rise: 12” -Inseam: 30″ – Length: 40.5”























Reviews
There are no reviews yet.