Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BEN MARC INT 2PC Pink Purple White Polyester Lined Collarless Dress Suit SZ 16
$69.00 $55.20
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 50″(25×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 19.5”
Dress: Pit to pit:48″ (24×2) – Waist: 42″ (21×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length:41.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 16 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 50 in |
| Waist Size | 42 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purplish Pink- White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 45 In |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Ben Marc International |
Material & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 50″(25×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 19.5”
Dress: Pit to pit:48″ (24×2) – Waist: 42″ (21×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length:41.5”





























Reviews
There are no reviews yet.