Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Oscar De La Renta Women Satin Pajama Set Size M Multicolor Abstract Print Capri
$48.97 $39.18
Pajama Shirt has 1 pocket – Pant has elastic on waist and lace
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shirt: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 21”- Length: 25.5”
Capri pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 13” -Inseam: 26″ -Length: 37” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 0.5″
1 in stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest | 42 in |
| Closure | Button |
| Neckline | Collared |
| Size | M |
| Fabric Type | Satin |
| Accents | Button |
| Vintage | Yes |
| Rise | 16 in |
| Personalize | No |
| Graphic Print | No |
| Department | Women |
| Inseam | 26 in |
| Waist | 32 in |
| Style | Capri |
| Features | Lightweight |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Abstract |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Type | Pajama Set |
| Theme | Designer |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Oscar de la Renta |
Pajama Shirt has 1 pocket – Pant has elastic on waist and lace
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shirt: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 21”- Length: 25.5”
Capri pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 13” -Inseam: 26″ -Length: 37” – Leg Opening: 9.0″ – Interior Hem: 0.5″



























Reviews
There are no reviews yet.