Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Triacetate Polyester Mini Dress Suit Size 4 Purple Lined Flared
$47.97 $38.38
Material: Triacetate-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22”-Length: 23”
Dress: Pit to pit:37″ (18.5×2) – Waist: 36″(18×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 35.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | Acetate |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | Triacetate-Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Liz Claiborne |
Material: Triacetate-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22”-Length: 23”
Dress: Pit to pit:37″ (18.5×2) – Waist: 36″(18×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 35.5”





























Reviews
There are no reviews yet.