Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ayse Melek Tasarim Chiffon Lace Gown 44 Beaded Purple Bell Sleeve Empire Waist
$65.97 $52.78
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder : 32″(16×2) -Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Length: 62”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest | 39 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | Round Neck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 44 |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | Beaded |
| Dress Length | Maxi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 31 in |
| Style | ["Ball Gown", "Maxi"] |
| Features | Empire Waist |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Colorblock |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Character | Belle |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Sleeve Type | Bell Sleeve |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Wedding"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Ever-Pretty |
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder : 32″(16×2) -Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Length: 62”



























Reviews
There are no reviews yet.