Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Badgley Mishka Faye Chiffon Gown Dress Size 10 Red Strapless Pleated Dress maxi
$85.97 $68.78
Material: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 32″ (16×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 50″(25×2)- Length: 48.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Neckline | Sweetheart |
| Closure | Zip |
| Occasion | Formal |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | Pleated |
| Dress Length | Maxi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | Ball Gown |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Sleeve Type | Strapless |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | Designer |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Badgley Mischka |
Material: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 32″ (16×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 50″(25×2)- Length: 48.5”























Reviews
There are no reviews yet.