Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
DAMIANOU Vtg Gold Metallic Lace Crochet Turtleneck Drop Waist Party Dress Size L
$97.97 $78.38
Material: Nylon
Dress has Lining – Dress has shoulder pads
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Waist: 42″ (21×2) – Hips: 60″(30×2) – Length: 50”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Neckline | Turtleneck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | L |
| Fabric Type | Crochet |
| Accents | Crochet |
| Dress Length | Long |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | Approx 42 in |
| Exterior Color | Gold |
| Style | ["Ball Gown", "Overall Dress"] |
| Features | ["Badwing", "Drop Waist"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gold |
| Sleeve Type | Batwing |
| Material | Nylon |
| Size Type | Regular |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Damianou |
Material: Nylon
Dress has Lining – Dress has shoulder pads
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Waist: 42″ (21×2) – Hips: 60″(30×2) – Length: 50”































Reviews
There are no reviews yet.