Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
CALVIN KLEIN 1 PC Single Breasted Collared Blue Polyester Lined Blazer Size 10
$27.97 $22.38
Material:Polyester-Spandex / L ining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 33’’(16.5×2)
Armpit to armpit: 39”(19.5×2) – Shoulder to hem: 24″
Length, from back ofcollar seam to hem:26.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 39 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Blazer |
| Theme | Classic |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material:Polyester-Spandex / L ining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 33’’(16.5×2)
Armpit to armpit: 39”(19.5×2) – Shoulder to hem: 24″
Length, from back ofcollar seam to hem:26.5”













Reviews
There are no reviews yet.