Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LE SUIT 1PC Navy Blue White Single Breasted Polyester Lined Blazer Size 8P
$28.97 $23.18
Beautiful Blazer in excellent condition / Suit has 2 pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 32’’(16×2)
Armpit to armpit:39″(19.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:22.5”
Length, from back of collarseam to hem:26″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 39 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 8P |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Collar |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Two Tones |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Beautiful Blazer in excellent condition / Suit has 2 pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 32’’(16×2)
Armpit to armpit:39″(19.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:22.5”
Length, from back of collarseam to hem:26″

















Reviews
There are no reviews yet.