Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MAXMARA Women Black White Wool Polyamide Stretch Career Pant Size 6
$45.97 $36.78
Pant has 2 side pockets and 2 loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pant: Waist: 28″(14×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 28.5″ – Length: 41”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | ["Hook & Eye", "Zip"] |
| Occasion | Business |
| Size | 6 |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Lightweight", "Pockets", "Stretch", "Loops for belt"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Material | Wool-Polyamide -Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Theme | ["Preppy", "School", "Teacher", "Academia", "Career", "Professional", "Business", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | MAXMARA |
Pant has 2 side pockets and 2 loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pant: Waist: 28″(14×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 28.5″ – Length: 41”





















Reviews
There are no reviews yet.