Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ALFANI 2PC Brown Polyester Rayon Mismatch Wrap Skirt (Size 8) Suit (Size 4)
$48.00 $38.40
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining –Suit has 2 Pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”-Length: 27”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4-8 |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 39 in |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester – Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Alfani |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining –Suit has 2 Pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”-Length: 27”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”

























Reviews
There are no reviews yet.