Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Alfani Men Light Green New Wool Pants Size 38R Suit Size 46R 3 Button Timeless
$45.97 $36.78
Suit has 3 outer pockets – 3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 41″(20.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 32”
Pant: Waist: 38″(19×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 28.5″ -Length: 40” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 2″
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 46 |
| Vintage | No |
| Department | Men |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Wool |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Alfani |
Suit has 3 outer pockets – 3 inner pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 41″(20.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 32”
Pant: Waist: 38″(19×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 28.5″ -Length: 40” – Leg Opening: 10″ – Interior Hem: 2″

























Reviews
There are no reviews yet.