Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Cremieux Premium Denim Button Up Shirt Size XL Short Sleeves Paisley Colorful
$21.97 $17.58
Material: Cotton
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 9.5”- Length: 31”
1 in stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Paisley |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Closure | Button |
| Neckline | Collared |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Chest Size | 50 in |
| Size | XL |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Blue multi |
| Material | Cotton |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Button-Up |
| Collar Style | Button-Down |
| Style | Button-Front |
| Theme | Colorful |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Product Line | Summer Comfort |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Cremieux |
Material: Cotton
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 9.5”- Length: 31”



















Reviews
There are no reviews yet.