Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nine West Cotton Stretch Skirt Suit Size 6 Marigold lace Business Career New
$76.97 $61.58
Material: Cotton-Spandex & Lining:Polyester– Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 20.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined|Stretch |
| Season | Fall|Spring|Summer |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Marigold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Cotton-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | Jacket|Skirt |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Double vent |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Nine West |
Material: Cotton-Spandex & Lining:Polyester– Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 20.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 23”





























Reviews
There are no reviews yet.