Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
OLEG CASINI VTG 2PC Black Acetate Lace Blend Cocktail Mini Skirt Suit Size 16
$44.97 $35.98
Material: Nylon-Rayon-Acetate& Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining– Suit has 2 faux pockets and 1 front pocket
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 30”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 17.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleats", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Rayon-Acetate-Nylon-Lace |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | City |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Oleg Casini |
Material: Nylon-Rayon-Acetate& Lining: Acetate
Suit and Skirt have Lining– Suit has 2 faux pockets and 1 front pocket
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 30”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 17.5”

























Reviews
There are no reviews yet.