Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Skirt Suit Top Size 4 Gold Lined Open Front Faux Pockets 3PC
$49.97 $39.98
Material: Nylon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit:35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 23” – Length: 23”
Top: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Length: 16”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 4 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 35 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gold |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 37 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Nylon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit:35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 23” – Length: 23”
Top: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Length: 16”





























Reviews
There are no reviews yet.