Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Isabella Polyester Skirt Suit Size 10 Light Gray Belted Ruffle Swing Women 2PC
$47.97 $38.38
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 21.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Belted |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Isabella |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 21.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 25.5”



























Reviews
There are no reviews yet.