Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Beautiful White Pleated Maxi Dress Size 8 White Gown Flowy Elegant Back Zip
$52.97 $42.38
- This beautiful white pleated maxi dress in size 8 exudes elegance and flowiness
- The V-neckline, sleeveless design, and full-length ball gown silhouette add a touch of princess-like beauty.
- This dress features a back zipper closure for easy wear.
- This dress in a classic white color is sure to make a stunning statement in any special event.
Approximate measurements
Chest: 17.5 in
Waist: 15 in
Length: 54 in
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest | 35 in |
| Neckline | V Neck |
| Size | 8 |
| Color | White |
| Sleeve Style | Sleeveless |
| Silhouette | Ball Gown/Duchess |
| Material | Polyester |
| Dress Length | Full-Length |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Waist | 30 in |
| Back Closure | Zipper |
| Style | Ball Gown |
| Look | Princess |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
- This beautiful white pleated maxi dress in size 8 exudes elegance and flowiness
- The V-neckline, sleeveless design, and full-length ball gown silhouette add a touch of princess-like beauty.
- This dress features a back zipper closure for easy wear.
- This dress in a classic white color is sure to make a stunning statement in any special event.
Approximate measurements
Chest: 17.5 in
Waist: 15 in
Length: 54 in

















Reviews
There are no reviews yet.