Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Sheath Dress 8 Purple Belted Pockets Scoop Neck Knee Length Career
$32.97 $26.38
Material: Rayon-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Dress has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 29″ (14.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 35” – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Neckline | Scoop Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Hips | 38 in |
| Accents | Stretch |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 29 in |
| Style | ["A-Line", "Sheath"] |
| Features | ["Belted", "Collarless", "Lined", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Size Type | Regular |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Rayon-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Dress has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 29″ (14.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 35” – Interior Hem: 1.0″



















Reviews
There are no reviews yet.