Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Faux Leather Dress Size 4 Black Cap Sleeves Snap Button Fitted
$48.97 $39.18
Material: Faux Leather / Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 35″ (17.5×2) – Waist: 29″ (14.5×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 40”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | Collared |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 4 |
| Hips | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Sleeve Type | Cap Sleeve |
| Material | ["Polyester – Rayon – Spandex", "Faux Leather"] |
| Accents | Stretch |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | A-Line |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Faux Leather / Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 35″ (17.5×2) – Waist: 29″ (14.5×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 40”























Reviews
There are no reviews yet.