Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Betsy Adam Jordan Draped Cape Back Sleeves Dress Size 8 Red Sheath Dress New
$104.97 $83.98
True to size.
Elegant and eye-catching, this fiery frock is styled with shapely front gatherings and a dramatic back drape.
- Back zip closure
- Bateau neck
- Elbow-length sleeves
- Lined
- 94% polyester, 6% spandex
- Dry clean
- Made in the USA of imported fabric
Approximate measurements
Chest: 18”-Waist:15” – Hips:18.5” – Length:34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Solid |
| Chest | 18 in |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Closure | Zip |
| Neckline | Boat Neck |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Formal"] |
| Size | 8 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Material | Polyester-Spandex |
| Accents | Cape |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 15 in |
| Style | Sheath |
| Features | ["Lined", "Ruched", "Stretch"] |
| Season | ["Spring", "Summer", "Fall", "Winter"] |
| Country of Origin | United States |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Betsy & Adam |
True to size.
Elegant and eye-catching, this fiery frock is styled with shapely front gatherings and a dramatic back drape.
- Back zip closure
- Bateau neck
- Elbow-length sleeves
- Lined
- 94% polyester, 6% spandex
- Dry clean
- Made in the USA of imported fabric
Approximate measurements
Chest: 18”-Waist:15” – Hips:18.5” – Length:34”























Reviews
There are no reviews yet.