Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
PRESTON & YORK 3PC Polyester Skirt 10 Suit 12 Top S 3PC Lined Cocktail Set New
$78.00 $62.40
Material & Lining:Polyester / Top is a sweatermaterial so it can stretch
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 20”-Length: 24”
Top: Pit to pit:35″(17.5×2) – Length: 23.5”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 30”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10-12 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10-12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | Skirt suit top |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Theme | Colorful |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Preston & York |
Material & Lining:Polyester / Top is a sweatermaterial so it can stretch
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 20”-Length: 24”
Top: Pit to pit:35″(17.5×2) – Length: 23.5”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 30”





























Reviews
There are no reviews yet.