Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE Women 2PC Light Orange Polyester Lined Skirt Suit Size 14P
$47.00 $37.60
Beautiful and elegantskirt suit is excellent condition
Material &Lining:Polyester / Suit & skirt arefully lined
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23” – Length:23.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length:24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Orange |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Beautiful and elegantskirt suit is excellent condition
Material &Lining:Polyester / Suit & skirt arefully lined
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23” – Length:23.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 42″(21×2) – Length:24”

















Reviews
There are no reviews yet.