Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Vintage Polyester Pant Suit Size 10 Black Tuxedo Lined Notch Collar 2PC
$46.97 $37.58
Material and lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Pant has elastic onwaist – Suit has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 28.5”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 14” -Inseam: 32″ – Length: 44.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | Yes |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Le Suit |
Material and lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Pant has elastic onwaist – Suit has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 28.5”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 14” -Inseam: 32″ – Length: 44.5”

























Reviews
There are no reviews yet.