Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Pant Suit 14 Black Striped Wrap Belted Business Career 2PC
$49.97 $39.98
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has shoulder pads
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Pant : Waist: 32″(16×2) – Rise: 13.5” – Length: 42.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Belted", "Lined", "Pleated hem"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has shoulder pads
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Pant : Waist: 32″(16×2) – Rise: 13.5” – Length: 42.5”

























Reviews
There are no reviews yet.