Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Dana Kay Polyester Skirt Suit Size 16W Off White Tiered Belted Cocktail 2PC New
$58.97 $47.18
Material: Nylon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 17”- Length: 24”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.2″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 16W |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Nylon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Emily |
Material: Nylon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 17”- Length: 24”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.2″























Reviews
There are no reviews yet.