Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nina Rossi Polyester Skirt Suit Top Size 22 Pink Ruffle Beaded Lined Women 3PC
$59.97 $47.98
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has Elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit:54″(27×2) – Shoulder to cuff: 21” – Length: 28”
Top: Pit to pit:53″(26.5×2) – Length: 21.5”
Skirt: Waist: 42″(21×2)- Hips: 56″(28×2) – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 22 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 22 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 54 in |
| Waist Size | 42 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 56 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Carissimo |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has Elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit:54″(27×2) – Shoulder to cuff: 21” – Length: 28”
Top: Pit to pit:53″(26.5×2) – Length: 21.5”
Skirt: Waist: 42″(21×2)- Hips: 56″(28×2) – Length: 39”



































Reviews
There are no reviews yet.