Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Polyester Lycra Skirt Suit Size 18 Purple Peak Collar Lined 2PC
$47.97 $38.38
Material: Polyester -Lycra & lining: Polyester/ Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 25.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 47″(23.5×2) – Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Workwear"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 18 |
| Hips | 47 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Lycra |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Macao |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material: Polyester -Lycra & lining: Polyester/ Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 25.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 47″(23.5×2) – Length: 25.5”

























Reviews
There are no reviews yet.