Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Polyester Skirt Suit Size 8P Red Lined Stand Up Collar 2PC Business
$46.97 $37.58
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 24.5”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 24.5”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 22”























Reviews
There are no reviews yet.