Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Larry Levine Polyester Rayon Spandex Pant Suit 14 Eggplant Wide Leg Lined 2PC
$68.97 $55.18
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements areapproximate/garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 36”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 14.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 43.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 14.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Eggplant |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Larry Levine |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements areapproximate/garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 36”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 14.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 43.5”





















Reviews
There are no reviews yet.