Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
A.N.A A New Approach Women Down Puffer Jacket Size L Full Zip High Collar Red
$34.97 $27.98
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 44 in |
| Closure | ["Snap", "Zip"] |
| Occasion | Casual |
| Size | L |
| Accents | Full Zip |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Puffer Jacket |
| Features | ["Bodywarmer", "Full Zip"] |
| Season | ["Winter", "Fall", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Short |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Red |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Insulation Material | Down |
| Size Type | Regular |
| Type | Jacket |
| Theme | Outdoor |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | A.N.A A New Approach |
- The A.N.A A New Approach Women’s Down Puffer Jacket in size L is a stylish and practical outerwear.
- This jacket features a full zip closure, high collar, and long sleeves, making it ideal for outdoor activities.
- Made with polyester outer shell and lined with polyester, it ensures warmth and comfort with its down insulation.
Approximate Measurements
Shoulder to shoulder: 18”
Chest:22”
Shoulder to cuff: 25”
Length: 25”























Reviews
There are no reviews yet.