Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Wool Stretch Pant Suit Size 2 Green Lined Stand Up Collar Career 2PC
$43.97 $35.18
Material: Wool-Elastane& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 front pockets
Measurements are approximate taken with the garment layingflat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 28″(14×2) – Pit to pit: 33″(16.5×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 30”
Pant: Waist: 24″(12×2)– Rise: 11” -Inseam: 29″ – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 11 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Stretch", "Side pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 24 in |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Wool-Spandex |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Career"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Material: Wool-Elastane& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 front pockets
Measurements are approximate taken with the garment layingflat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 28″(14×2) – Pit to pit: 33″(16.5×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 30”
Pant: Waist: 24″(12×2)– Rise: 11” -Inseam: 29″ – Length: 39”























Reviews
There are no reviews yet.